O festiwalu


Festiwal Tykocin. Królewskie Śpiewanie został zainicjowany po raz pierwszy przez CEM SpesMediaGroup w 2013 r. Tegoroczny festiwal to już ósma edycja tego wspaniałego muzycznego wydarzenia. Pomysł narodził się podczas wizyty studia terenowego Radia Nadzieja w Tykocinie. W miasteczku rozciągniętym na lewym brzegu Narwi, dawniej niejednokrotnie przebywali królowie i książęta polscy, a w jego oryginalnym kształcie architektonicznym i urbanistycznym widoczne jest dziedzictwo poprzednich epok. Klimat „miasteczka bajeczki”, jak również sukces wcześniejszych edycji, zachęcił organizatora do ponownego zorganizowania tego niezwykłego Festiwalu, na równie wysokim poziomie artystycznym co w latach poprzednich. Zadaniem Festiwalu jest zarówno ukazywanie wartościowych dzieł kompozytorów i prezentacja muzyki polskiej, jak też zestawienie ich z muzyką światową poprzez zmienną ideę przewodnią, umożliwiającej sięganie po różne gatunki muzyki (od solowej po opery) oraz twórczość kompozytorów z różnych krajów. Na to niezwykłe wydarzenie artystyczne oczekują nie tylko mieszkańcy Tykocina, ale również Podlasianie i turyści systematycznie odwiedzający gród nad Narwią. Festiwal to trzy dni wspaniałej uczty dla miłośników muzyki w przepięknym otoczeniu zabytkowego Alumnatu.

Istotę Festiwalu stanowi nie tylko prezentacja wartościowych dzieł polskich kompozytorów powstałych od średniowiecza po współczesność, ale także skonfrontowanie ich ze światową muzyką i ukazanie w rozmaitych kontekstach. Główną ideę projektu stanowi włączenie społeczności lokalnej w wydarzenie kulturalne o szczególnej randze artystycznej, a tym samym zaangażowanie we wspólne przeżywanie oraz odkrywanie dóbr kultury z jednoczesnym poszanowaniem różnorodności kulturowej. Zorganizowane spotkania koncertowe mogą stanowić jedyną okazję dla mieszkańców, by spotkać się z wysokiej rangi sztuką sceniczną. Koncerty odgrywają istotną rolę z perspektywy społecznej i kulturowej, przyczyniają się do tworzenia przestrzeni działalności kulturalnej i poczucia wspólnoty.
To ogromne bogactwo tradycji i kultury pragniemy przedstawić podczas Festiwalu, zapraszając artystów znanych w Polsce, ale także i na świecie, twórców muzyki operowej i operetkowej. Odbiorcami są mieszkańcy Tykocina, Białegostoku, Łomży oraz okolicznych miejscowości, a także turyści przebywający tam podczas wakacji. W ciągu trzech dni, przez dziedziniec Alumnatu przewija się około 2000 osób.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się 5 niesamowitych koncertów.
Do realizacji zadania zaprosiliśmy wspaniałych muzyków polskiej estrady m.in. Olgę Szomańską, Kasię Łaskę, Edytę Krzemień, Damiana Aleksandra i Jacka Kotlarskiego. Każdemu wykonawcy podczas koncertów towarzyszyć będzie zespół akompaniujący: piano – Tomasz Filipczak, bas/kontrabas – Mirosław Wiśniewski i perkusja – Przemysław Kuczyński oraz siedmioosobowa obsada smyczkowa. Koncerty odbędą się w tykocińskim Alumnacie.

Alumnat to miejsce historyczne, które przetrwało do dziś. Został ufundowany przez starostę tykocińskiego Krzysztofa Wiesiołowskiego w poł. XVII w. Przeznaczony wtedy dla weteranów i inwalidów wojennych zasłużonych dla Rzeczpospolitej. Jego staropolska nazwa pochodzi od łacińskiego słowa alumnare – żywić, wychowywać. Obiekt posiada wewnętrzny dziedziniec na którym odbędą się koncerty. Dziś jest to obiekt usługowy, w którym mieści restauracja i hotel.

Pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się uroczyste rozpoczęcie imprezy i dwa koncerty. Pierwszy koncert wykona Jacek Kotlarski, znany przede wszystkim z recitali filmowych i musicalowych. Podczas drugiego koncertu będziemy mogli zobaczyć i wysłuchać kobiece trio w składzie Edyta Krzemień, Olga Szomańska i Kasia Łaska. Drugiego dnia zaplanowano dwa koncerty wspaniałych muzyków polskiej estrady. Podczas pierwszego koncertu swoje niesamowite zdolności wokalne zaprezentuje duet operowo-musicalowy w składzie Edyta Krzemień i Damian Aleksander. W czasie finałowego koncertu będziemy mogli wysłuchać 15 aranżacji artystycznych opartych o obsadę smyczkową wraz z muzykami, którzy wystąpili pierwszego i drugiego dnia Festiwalu. Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się Koncert Zespołów Ludowych, który ma za zadanie promocję lokalnej twórczości. Festiwal zakończymy pokazem filmowym w formie letniego kina plenerowego.