O Festiwalu


Festiwal Tykocin. Królewskie Śpiewanie został zainicjowany po raz pierwszy w 2013 r. Pomysł narodził się podczas wizyty studia terenowego Radia Nadzieja w Tykocinie. W miasteczku rozciągniętym na lewym brzegu Narwi, dawniej niejednokrotnie przebywali królowie i książęta polscy, a w jego oryginalnym kształcie architektonicznym i urbanistycznym widoczne jest dziedzictwo poprzednich epok. Klimat „miasteczka bajeczki”, jak również sukces wcześniejszych edycji, zachęcił zespół Radia Nadzieja do ponownego zorganizowania tego niezwykłego Festiwalu, na równie wysokim poziomie artystycznym co w latach poprzednich. Zadaniem Festiwalu jest zarówno ukazywanie wartościowych dzieł kompozytorów i prezentacja muzyki polskiej, jak też zestawienie ich z muzyką światową poprzez zmienną ideę przewodnią, umożliwiającej sięganie po różne gatunki muzyki (od solowej po opery) oraz twórczość kompozytorów z różnych krajów. Na to niezwykłe wydarzenie artystyczne oczekują nie tylko mieszkańcy Tykocina, ale również Podlasianie i turyści systematycznie odwiedzający gród nad Narwią. Festiwal to trzy dni wspaniałej uczty dla miłośników muzyki w przepięknym otoczeniu zabytkowego Alumnatu.
Istotę Festiwalu stanowi nie tylko prezentacja wartościowych dzieł polskich kompozytorów powstałych od średniowiecza po współczesność, ale także skonfrontowanie ich ze światową muzyką i ukazanie w rozmaitych kontekstach. Główną ideę projektu stanowi włączenie społeczności lokalnej w wydarzenie kulturalne o szczególnej randze artystycznej, a tym samym zaangażowanie we wspólne przeżywanie oraz odkrywanie dóbr kultury z jednoczesnym poszanowaniem różnorodności kulturowej. Zorganizowane spotkania koncertowe mogą stanowić jedyną okazję dla mieszkańców, by spotkać się z wysokiej rangi sztuką sceniczną. Koncerty odgrywają istotną rolę z perspektywy społecznej i kulturowej, przyczyniają się do tworzenia przestrzeni działalności kulturalnej i poczucia wspólnoty. To ogromne bogactwo tradycji i kultury pragniemy przedstawić podczas Festiwalu, zapraszając artystów znanych w Polsce, ale także i na świecie, twórców muzyki operowej i operetkowej.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zostanie zainicjowany Koncert Orderu Orła Białego. Zadaniem koncertu jest umożliwienie mieszkańcom Podlasia okazji do świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości. Do realizacji zadania zaprosiliśmy znaną i cenioną orkiestrę „Sinfonia Viva”, jak również wspaniałych muzyków polskiej estrady m.in. Dorotę Osińską, Gośkę Bańkę, Macieja Miecznikowskiego, Tomasza Filipczaka, Damiana Aleksandra, Mirosława Wiśniewskiego i Przemysława Kuczyńskiego.. Orkiestra zaprezentuje repertuar pieśni patriotycznych. Koncert odbędzie się na Dziedzińcu Alumnatu w Tykocinie. To właśnie w tym miejscu August II ustanowił najstarsze odznaczenie państwowe RP – Order Orła Białego.
Pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się uroczyste rozpoczęcie imprezy i dwa koncerty. Na drugi dzień zaplanowano również dwa koncerty wspaniałych muzyków polskiej estrady. Każdemu wykonawcy podczas koncertów towarzyszyć będzie zespół akompaniujący. Trzeciego dnia Festiwalu odbędzie się Koncert Orderu Orła Białego, który jest podzielony na dwie części. Pierwsza część programu artystycznego obejmuje występ Orkiestry Viva Sinfonia, która wykona 10 utworów patriotycznych (plus bisy) opartych o obsadę smyczkową. Podczas drugiej części koncertu będziemy mogli wysłuchać 10 aranżacji artystycznych wykonanych przez Orkiestrę wraz z muzykami, którzy wystąpili pierwszego i drugiego dnia Festiwalu.

Serdecznie zapraszamy w dniach 19-21 lipca 2019 roku na dziedziniec Alumnatu w Tykocinie!

Zespół Radia Nadzieja

Codziennie w dobrym nastroju!