Raz do roku, w cichym i skromnym Tykocinie wybrzmiewa głośna muzyka. Zza murów Alumnatu wydobywają się arie, ballady i dumki. Akompaniuje im gromki śpiew i oklaski.
Raz do roku na 3 dni czas staje w miejscu. Narew płynie wolniej, trochę ciekawa- też chce posłuchać tej cudownej muzyki, a zaczarowani turyści gromadzą się licznie w cieniu hetmana Czarneckiego.
Raz do roku w Tykocinie śpiewa się jak dawniej- pod szyldem Festiwalu Królewskie Śpiewanie.
Skąd bierze się ta magia?
Tykocin to perła baroku w koronie Podlasia. To ciche i żyjące swoim spokojnym rytmem miasteczko, rozciągnięte na lewym brzegu Narwi. To miejsce, gdzie przetrwał obraz dawnej polskiej osady, noszącej w swym kształcie urbanistycznym i architektonicznym dziedzictwo poprzednich epok. To miasto jest kalejdoskopem polskiej historii. Przez lata przechodziło z rąk do rąk. Miasto lokowane w 1425 r., po stuletnim władaniu możnowładczego rodu litewskiego Gasztołdów, przekazane zostaje w 1542 r. królowi Zygmuntowi Staremu. Uchwałą sejmu walnego w Warszawie, w 1661 r., Tykocin i dobra tykocińskie otrzymał na dziedziczną własność Stefan Czarnecki, po którym tykocińska sukcesja przypadła rodzinie Branickich. W wieku XIX kolejnymi dziedzicami Tykocina byli Potoccy i Rostworowscy. W czasie zaborów miasto znalazło się początkowo pod władzą Prus. W 1807 zostało objęte granicami Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. do odzyskania niepodległości należało do Królestwa Polskiego. Po II wojnie światowej poważnie zniszczony, pozbawiony zgładzonej przez hitlerowców ludności żydowskiej oraz polskiej inteligencji, utracił prawa miejskie, stając się osadą. Prawa miejskie odzyskał w 1993 r.
Będziemy śpiewać w Tykocinie, a Wy zaśpiewacie razem z nami.
Pierwsze spotkanie było jak rażenie pioruna. Ekipa radiowa wiedziona historią i urokiem zawitała do miasteczka. Mieliśmy być tam tylko na chwilę, a przygoda trwa już piąty rok. Radio Nadzieja towarzyszy Wam każdego dnia. Jesteśmy z Wami w czasie pracy, umilamy podróże, staramy się nieść wytchnienie w chwilach odpoczynku. Dlatego i tym razem dzielimy się tym, co mamy. Tykocin skradł nasze serca, chcemy pokazać Wam, Drodzy, dlaczego tak się stało. Gorąco zapraszamy Was do udziału w Królewskim Śpiewaniu – festiwalu, który od kilku lat gromadzi wielbicieli poruszającej muzyki i pięknego śpiewu w murach Alumnatu. A w tym wszystkim wspierają nas bardzo mocno gospodarze tego miejsca oraz zaprzyjaźnieni artyści na co dzień występujący na najważniejszych deskach teatralnych i operowych w Polsce i poza jej granicami.
To jest ważne.
Dlatego otwórz swój kalendarz i zapisz datę 27 – 30 lipca 2017. Obok dużymi literami wykaligrafuj Tykocin -a potem? Spotkajmy się na słonecznych uliczkach, odetchnijmy nad rzeką. Zadumajmy się w Synagodze Wielkiej, tykocińskim Zamku, kościele Trójcy Przenajświętszej i Alumnacie… i wyśpiewajmy to razem -Tykocin!