Rafał Supiński i Ewa Łobaczewska – ten duet skradnie Wasze serca!


Przedstawiamy Państwu kolejne gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu. Są to młodzi artyści związani z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku – Rafał Supińki i Ewa Łobaczewska. Artyści wystąpią podczas Gali Finałowej Festiwalu – w niedzielę 30 lipca o godzinie 18.00.

Rafał Supiński urodzony 1989 r. w Mońkach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Edukację kontynuował w Czechach na Janáčkova Akademie Múzických Umění w Brnie. Obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Dwukrotny stypendysta Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso” (za szczególne osiągnięcia artystyczne) oraz stypendysta Fundacji im. Z. i W. Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej. Zagrał m.in. w polskiej prapremierze farso-wodewilu „Pińska szlachta” w reżyserii M. Pinihina (Teatr Rampa w Warszawie), w światowej prapremierze musicalu „Mały Lord” S. Markwicka w reżyserii J. Szydłowskiego w Operze Krakowskiej i w słuchowisku Radia Kraków „Wesele” S. Wyspiańskiego w reżyserii ­­A. ­Seweryna.
Oprócz ścieżki aktorskiej artysta stawia pierwsze kroki w reżyserii. Był asystentem reżysera przy takich spektaklach jak „Skrzypek na dachu”, „Czarodziejski flet” czy „Adonis ma gościa”, a także w operze „Carmen”.

Ewa Łobaczewska to dyplomowana aktorka scen muzycznych, absolwentka Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku (tytuł nadany w 2015 r. z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku filologia angielska. Pierwsze kroki sceniczne stawiała w Białostockim Studiu Piosenki Jerzego Tomzika. Od 2014 r. współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, gdzie kreuje rolę Marii Rainer w musicalu „Dźwięki muzyki” (reż. M. Sartova) oraz występuje jako solistka na koncertach i widowiskach muzycznych. W 2015 r. została laureatką prestiżowej nagrody teatralnej Złota Maska 2014 w kategorii „rola wokalno-aktorska” (za rolę Marii w „Dźwiękach muzyki”). W tym roku została również nagrodzona przez Prezydenta Miasta Białegostoku za wybitne osiągnięcia artystyczne. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu gra Emmę Carew w musicalu „Jekyll&Hyde” (reż. S. Gonciarz). Współpracuje również z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie grała w spektaklu „Tango Surrealo, czyli nieaktualny przewodnik po miłości” (spektakl dyplomowy PSWA) oraz obecnie w musicalu dla młodych widzów „Kot w butach” (reż. B. Bielenia). Współpracuje gościnnie ze Studiem Accantus, gdzie wykonuje piosenki z filmów animowanych i musicali. Laureatka konkursów wokalnych, m.in. I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. George’a Gershwina. Uczestniczka wielu warsztatów i kursów, m.in. techniki Alexandra oraz aktorskiej techniki Stanforda Meisnera. Śpiewała u boku takich wykonawców jak Grażyna Łobaszewska, Maria Sadowska i Olga Bończyk.